Blog

Ahşap Mobilya ve Masa Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap mobilyaların yüzeyleri boya ve vernik ile kaplanır veya ahşap yağı ile yağlanır. Boya veya vernik ile kaplanan mobilyaların kullanımlarında ve temizliğinde çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü yüzeyi boyalı veya vernikli olan mobilyaların tamiri ya çok zordur ya da mümkün değildir.     

Yüzeyleri ahşap yağıyla yağlanan mobilyalar  veya masalar hem daha orijinal ve doğal bir görünüme sahip olurlar hem de herhangi bir çizilme, leke vb olması durumunda bakımları daha kolay olur.

Ahşap mobilyaların temizliğinde kesinlikle ıslak bez veya kimyasal madde kullanılmamalıdır. Kimyasal içeriğe sahip olan temizlik malzemeleri ahşap mobilyaların yüzeyinde bulunan verniği, boyayı veya yağı hızlıca soldurmakta ve mobilyaları eskitmektedir. Kimyasal malzemelerle temizlik yapıldığında masa veya mobilyanızın yüzeyinde bulunan ahşap yağı hızla uçmakta ve mobilyanız eski bir görünüme sahip olmaktadır. Ahşap mobilyaların yüzeyi yumuşak toz alma fırçasıyla veya kuru ve yumuşak bir bezle ( bez kesinlikle ıslak olmayacak) temizlenir. Eğer ahşap mobilyanızın veya masanızın yüzeyinde kuru bir bezle veya yumuşak bir bezle temizleyemeyeceğiniz bir kir varsa marketlerde satılan kaliteli ahşap temizleyicilerden alıp kullanabilirsiniz.

Ayrıca ahşap masaların kirlenmemesi için yemek yerken tabak altlıkları kullanılabilir ve bu şekilde masanızın kirlenmesini önleyebilirsiniz. Bu durumda masanızın yüzeyi uzun yıllar yeni kalacaktır. Masanızın yüzeyinde ahşap yağı varsa 3-5 yıl arayla ömrünüzde 3-4 defa masanızı yağlarsanız uzun yıllar yepyeni olarak masanızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Yüzeyinde ahşap yağı bulunan mobilyalar doğru bir şekilde temizlendiği takdirde kolay kolay bakım gerektirmez.  Bu durumda ömrünüzde bir kere ahşap mobilyanızı yağlamanız yeterli olacaktır. Belki de mobilyanızı doğru temizlerseniz ve kullanırsanız ömür boyu hiçbir bakıma gerek kalmayacaktır.

Ayrıca ahşap mobilyalar havayla temas ettiği için yıllar içinde koyulaşmaktadırlar. Ahşap mobilyalarınızın üzerine koyduğunuz nesnelerin yerlerini zaman zaman değiştirirseniz nesnelerin bulunduğu yüzeyler açık renkli kalmaz ve iz bırakmazlar.

Ahşap mobilyalarınızın temizliği ve bakımı  için  mobilyaları satın aldığınız firmalara danışmanız en doğru karar olacaktır.

Saygılarımızla

Ravilla Doğal Ahşap Mobilya

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir