Blog

Epoksi Masa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Epoksi masalar, son yıllarda popülerlik kazanan benzersiz ve estetik açıdan çok çekici olan ultra lüks masalardır. Ancak bu özel tasarım masaları satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Bu makalemizde, Türkiye’nin en kaliteli ve en eski epoksi masa üreticilerinden biri olarak epoksi masa satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere anlatacağız.

1.Epoksi Malzeme Kalitesi: Ne Tür Bir Epoksi Kullanılmış

Epoksi; dayanıklılığı, esnek olması , çok fonksiyonlu olması, renklendirilebilmesi, dolgu ve kaplama özelliğinin olması ve estetik görünüşünden dolayı sayısız uygulamada kullanılan çok yönlü ve sağlam bir malzemedir. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen epoksi masaların kalitesi, kullanılan epoksi malzemenin türüne bağlıdır. Düşük kaliteli özellikle Çin malı epoksiler, zamanla sararma, yamulma ( yapım esnasında çok iyi kurutulmuş olsa bile) ve solma gibi sorunlara yol açabilir. Kaliteli bir epoksi, uzun süre dayanıklılık ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar sunar. Kalitesi üst düzey Alman ve İtalyan malı epoksiler tercih edilmelidir. Ayrıca hammaddesi Avrupa’dan getirilip ülkemizde üretimi yapılan çok iyi kalitede epoksi markaları da bulunmaktadır.

2.UV Dayanıklılığı:

Kullanılan epoksilerde mutlaka UV (Ultraviyole) ışınlarına dayanıklılık özelliği olmalıdır. Güneş ışınlarına karşı daha dayanıklı olan epoksilerle yapılan masalar kolay kolay sararmazlar. Ayrıca epoksi masalar normal koşullar altında UV dayanıklılığına sahip olsa bile direkt bir şekilde yoğun güneş alan iç ve dış mekanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Çok yoğun ve doğrudan direkt güneş ışınlarına maruz kalan epoksi masalarda epoksiler çatlar, rengi solar,masanız yamulur ve epoksi yüzeyi de hafifçe yanarak pürüzlü ve çirkin bir hale gelir. Epoksi masaların tamirleri hem zordur hem de maliyetlidir. O yüzden sadece kaliteli epoksi masa üreticilerinden bu masaların alınması çok önemlidir.

3.Epoksi Sertliği:

Bazı marka epoksiler masaların yapımından sonra çok uzun süre kurutulsalarda yeteri kadar sertleşemezler. Bu yüzden epoksilerin doğru sertlik oranına ulaşabilmesi; epoksi masaların kolay çizilmemesi, zedelenmemesi ve yamulmaması için çok önemlidir.

4.Boyut ve Uygunluk: Masa Nerede Kullanılacak?

Epoksi masa satın almadan önce, masanızı nereye yerleştireceğinizi düşünmelisiniz. Masa boyutu, mekanın büyüklüğüne ve kullanım amacına uygun olmalıdır. Özellikle dar veya küçük alanlarda, küçük bir masa tercih edebilirsiniz.

5.Epoksi Masa Bakımı: Epoksi Masalar Nasıl Temizlenir ve Korunur?

Epoksi masaların bakımı, göz alıcı güzelliğini koruması ve uzun ömürlerini sağlamak için önemlidir. Temizlik için kesinlikle kimyasallar kullanılmamalı, masa yumuşak, çok çok az nemli ve pamuklu bir bezle çok nazikçe silinmelidir. Ayrıca sıcak malzemeler epoksi masaların üzerine konulmamalıdır. Yemek yerken tabak altlıklarının konulması veya kumaş örtü kullanılması masalarınızın çizilmesini önleyecektir ve masalarınız uzun yıllar yeni haliyle kalacaktır. Epoksi masalarınızın üzerinde kesinlikle cam veya plastik bir örtü kullanmayınız. Plastik örtü veya cam kullanıldığında epoksi masaların yüzeylerinde hava alamayacağı için terleme oluşacaktır ve epoksiler matlaşacaktır.

6.Bütçe: Hangi Epoksi Masa Bütçenize Uyar?

Epoksi masaların fiyatları, tasarım, boyut ve kaliteye göre değişebilir. Satın almadan önce bir bütçe belirlemek önemlidir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olanı seçerek, mükemmel bir epoksi masa satın alabilirsiniz.

Epoksi masalar, modern ve şık bir görünüm sunan benzersiz mobilyalardır. Ancak doğru seçim yapmak için kalite, boyut, bakım ve bütçe gibi faktörleri dikkate almalısınız. Epoksili masalar çok pahalı olan lüks masalardır.

Sonuç olarak epoksi masa üreticilerinin, kendi kereste kurutma fırınlarının olup olmadığı da mutlaka teyit edilmelidir. Çünkü kerestelerin fırınlanması esnasında kullanılan elektriğin maliyetleri çok yüksek olduğu için ve daha kısa sürede daha çok ağaç kurutulmak istendiği için başka bir firmada fason olarak keresteler iyi kurutulmamaktadır. İyi kurumayan kerestelerden yapılan epoksi masalarda yamulma, çatlama gibi büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca iyi kurtulmayan kerestelere epoksi de iyi yapışmadığı için epoksi masadan ayrılabilir ve masanız kullanılamaz hale gelebilir. Ravilla olarak güneş ısısıyla çalışan ve Türkiye’de bir ilk olan 5 adet kereste kurutma fırınımız mevcuttur. Güneş ısısıyla çalışan bu fırınlarımız kendi arge çalışmamız olup Amerika’daki bir üniversite tarafından kaliteli kurutma konusunda ödüllendirilmiştir.

Masaların epoksi dökümü tozdan, nemden ve yüksek ısıdan izole edilmiş özel döküm odalarında yapılmalıdır. Odaların sıcaklığı 20 derece ve altında olmalıdır ve döküm odasındaki havanın nem oranı %40-60 aralığında tutulmalıdır. Özel döküm odası ve bu odalarda kliması, vakum makinası, havalandırma fanı, toz emme süpürgesi, iklimlendirme makinası olmayan firmalardan kesinlikle epoksi masa satın almayınız. Çünkü epoksi nemli havayı, tozlu ve kirli ortamları ve nemi belirli bir dengede tutulmayan ortamı hiç sevmez ve bu ortamlarda kaliteli bir işçilik ortaya çıkmaz. Bizim sadece epoksi dökümü için kullandığımız bir odamız ve yukarıda belirttiğimiz tüm ekipmanlarımız mevcuttur.

Kaliteli, güzel tasarımlı ve göz alıcı bir epoksi masa satın almak istiyorsanız bizi arayınız. Ravilla olarak sizi en iyi şekilde dinleyip sizin en çok seveceğiniz epoksi masayı almanıza rehberlik edelim. Mekanlarınızın en değerli yerinde kullanacağınız epoksi masanızın üretimine sizleri de ortak edip sizlere güzel bir hatıra bırakalım.

Saygılarımızla
Ravilla Masa Sandalye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir