Blog

Ahşap Masaların Önemi

Masalar mobilya olarak evimizin kalbidir. Her gün ailece toplanıp güzel yemeklerin yendiği, doğum günlerinin ve diğer önemli günlerin kutlandığı, misafirlerin yemek yemek için ağırlandığı ve birlikte vakit geçirerek güzel anıların biriktiği, hobilerin, el sanatlarının ve bir çok diğer işlerin yapıldığı evimizin en önemli eşyalarından biridir.Masalar aynı zamanda çalışma alanlarımızın beynidir. Çalışma alanlarımızda en çok vakti masalarda geçirir ve en önemli kararları da masalarda alırız.

Evlerimizde olduğu gibi restaurantların ve kafelerinde en önemli ve vazgeçilmez eşyası masalar ve sandalyelerdir.Bu kadar çok hayatımızda yer kaplayan ve birlikte uzun süre geçirdiğimiz bir eşyanında bizim için çok önemli bir değeri olmalıdır elbette. Bu kadar önemli olan bir eşyanın seçimi içinde doğru karar vermek gerekir. Aşağıda doğru masa seçimi yapmanız için gerekli bilgileri sizler için yazdık.

Malzemelerine Göre Dünyada En Çok  Kullanılan Masa Çeşitleri :

 • Mdf Masalar
 • Ahşap Masalar
 • Plastik Masalar
 • Mermer -Taş Masalar
 • Metal Masalar
 • Kompakt Masalar

Yukarıda belirtilen masalardan en değerlisi, en estetik ve en sağlıklı olanı bakımı yapılmak şartıyla şüphesiz ahşap masalardır. Ahşap masalarda kullanılan ağaçlar doğru seçildiğinde ve kereste kurutma fırınlarında en iyi şekilde kurtulup kaliteli işçilik yapıldığında bu ağaçlardan yapılan masalar rahatlıkla  100 yıldan daha fazla kullanılabilir.

Masalarda Ağaç Seçimi Neden Çok Önemlidir?

Öncelikle dünyada en çok hangi  ağaçlardan yapılan masalar tercih edilir sizlere onu anlatalım:

 • Meşe Ağacı
 • Ceviz Ağacı
 • Teak Ağacı
 • Ladin Ağacı
 • Çam Ağacı
 • İroko Ağacı

1- Masa için ağaç seçimi yapılırken öncelikle masaların iç mekanda mı, dış mekanda mı kullanılacağına karar verilmelidir. İç mekanda kullanılan ağaçlar dış mekanda kullanılmak istendiğinde ya kolayca çatlarlar ya da dış mekan şartlarında kısa sürede çürümeye başlarlar. Bu yüzden dış mekanda kullanılacak ağaçları doğru seçmek çok önemlidir. Teak, Ayous, İroko, Kestane gibi ağaçlar dış mekanda uzun yıllar kullanılabilir. En dayanıklı dış mekan masası teak ağacından yapılmaktadır. Ceviz, çam, gürgen, meşe vb ağaçlar daha kolay çürüdüklerinden dış mekan kullanımı için kısa ömürlü ağaçlardır.

2- Yumuşak ağaçlar daha kolay ezilip çizildiği için masa yapımında sert ağaçların seçilmesi daha doğru olacaktır.

3- Masanın kullanılacağı ortamın tasarımına göre ağaç renginin seçilmesi ve masanızın bu ortama uygun şekilde tasarlanması da çok önemlidir.

4- Masa yapımında kullanılacak ağacın mutlaka kereste kurutma fırınında kurutulmuş olması gerekmektedir. Kereste kurutma fırınında kurutulmayan ağaçlar hiçbir şekilde dışarıda bekletilerek kurumayacaktır. Ayrıca fırında kurutulamayan ağaçlar yağ veya vernik sürüldüğünde güzel görünmez, kolayca çatlar, yamulur veya kurtlanırlar.

5- Ağaç masalarınızda vernik veya boya yerine kaliteli ahşap yağlarının kullanılması çoğu durumlarda kesinlikle daha doğru karar olacaktır. Çünkü ahşap yağı ahşabın doğal dokusunu öldürmez ve masalara dokunduğunuzda ahşabın doğallığını ve sıcaklığını hissedersiniz. Ayrıca ahşap yağları ahşabın gözeneklerini tıkamadığı için ahşap nefes alıp vermeye yani yaşamaya devam eder. Ayrıca yüzeyinde ahşap yağların kullanıldığı masaların ileriki yıllarda bakımı da çok kolay olmaktadır. Fakat ahşap restaurant masaları çok yoğun şekilde kullanıldığı ve her gün onlarca kez silindiği için bu masalarda kaliteli ve mat vernik kullanılması masaların ömrünü artıracaktır. Bu tür sebeplerin dışında iç mekana veya dış mekana özel ahşap yağlarının kullanılması çok daha doğru karar olacaktır.

İhtiyacınız olan en doğru masa seçimi için bizleri de arayabilirsiniz. Biz, sizleri iyi dinleyerek ve mekanınız hakkında yeterli bilgi alarak sizlere ihtiyacınız olan, çok seveceğiniz ve memnuniyetle kullanacağınız doğru masa seçimi için seve seve yardımcı olacağız.

Saygılarımızla
Ravilla Doğal Ahşap Mobilya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir