Blog

Ahşap Masa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Öncelikle sıradan bir ahşap masa üretimi kolaydır fakat kaliteli ahşap masa üretimi önemli bir tecrübe gerektirir ve ciddi anlamda teknik bilgi ister. Bu yüzden ucuz bir ahşap masa değilde kaliteli bir ahşap masa almak istiyorsanız mobilya atölyeleri yerine sadece masa üretimi yapan profesyonel üretim tesislerini tercih etmeniz gerekir.

2. Atölyelerin çoğunda kereste kurutma fırınları, cnc routerlar ve kalibre zımpara makinaları olmaz. Ayrıca atölyeler ahşapları ya dışarıda bir yerde bekleterek kuruttuklarını zannederler ya da fason olarak kereste kurutma işlemi yapan firmalardan kereste alırlar. Ağaçları 50 yıl bile dışarıda kurutsanız bile hücreleri patlamadığı için ağaçlar yeteri kadar kurumayacaktır. Türkiye’de ahşap masa yapımında kullanılacak keresteleri %8 ahşap nemine kadar kurutabilen çok az firma vardır. Çünkü elektrik maliyetleri çok yüksektir ve ahşap kurutma işi başlı başına önemli bir iştir. Nem oranı %8′ in altında kurutulamayan kerestelerin hücreleri patlamaz ve bu kerestelerle yapılan masaların çoğu çatlar ya da yamulur. Ravilla olarak 5 adet kereste kurutma fırınımız bulunmaktadır ve bu fırınlarımız güneş ısısıyla çalıştığı için elektrik maliyetimiz olmuyor bu yüzden istediğimiz kadar ağaçlarımızı kurutabiliyoruz. Ayrıca güneş ısısıyla çalışan bu fırınlarımız Amerika’da bir üniversite tarafından arge ödülü almıştır.

3. Ağaçlarını hangi aylarda kesiyorlar? Ekim ila Mart ayı ortalarına kadar kesilen ağaçlarda su olmaz be bu ağaçlar hem daha kalitelidir hem de kolay kolay yamulma ve çatlama yapmazlar. Ayrıca bu ağaçlarda kolay kolay kurtlanma olmaz. Yine bu aylar arasında kesilen ağaçlarda su olmadığı için ağaçların renkleri de çok canlı ve çok güzel olur.

4. Ahşap masa almak için görüştüğünüz firmalara kendi kereste kurutma fırının mevcut olup olmadığını, şayet varsa ağaçları fırında yüzde kaç nem oranına kadar kuruttuklarını mutlaka sorunuz. Çoğu üreticiler size bu bilgiyi bile vermeyecektir.

5. Ağacı en kaliteli ve düzgün bir şekilde düzleyebilmek için cnc makinalarını var mı?

6. Masaların zımparalarını dümdüz yapabilmek ve dalgalı zımpara yapmamak için kalibre makinaları var mı?

7. Ahşap masaların ek yerlerinden ayrılmaması için kullanılan tutkalın kaliteli olması çok ama çok önemlidir. Görüşme yaptığınız firmalara hangi marka tutkal kullandıklarını ve yine hangi marka ahşap yağı kullandıklarını mutlaka sorunuz. Biz dünyanın en kaliteli tutkal ve ahşap yağlarından birini kullanıyoruz. Kaliteli ürün kaliteli malzemeleri kullanarak ve iyi işçilik yaparak olur. Teak(tik)yağlarıyla yapılan veya yüzeyi tabaka olarak kaplayan verniklerle yapılan masalar hem kullanışlı olmamakta hem de güzel görünmemektedir.

8. Ayrıca ahşap masaların nakliyesi için nasıl bir ambalaj kullanıldığını mutlaka sorunuz. Çünkü ahşap masalar ağır oldukları için kargo çalışanları ahşap masaların yüklenmesi veya indirilmesi esnasında masalara zarar vermektedir. Masaların ambalajı mutlaka köşe koruyucularla birlikte ahşap kasalarda yapılmaktadır. Balonlu naylonla yapılan ambalajlar yetersiz gelmektedir. Biz Ravilla olarak hem kalın karton köşe koruyucu hem de ahşap kasa kullanarak masalarınızın sevkiyatını güvenilir firmalarla yapmaktayız.

9. Ahşap masaların montajını nasıl yapacağınızı da mutlaka sorunuz. Çünkü masa üreticilerinin çoğu masa montajı için vidalı ayak sistemi kullanmaktadır ve bu sistem için evinizde elektrikli matkap olmayabilir. Ayrıca ahşap masalar zamanla hava şartlarından dolayı esneme yapmakta ve vidaları kırabilmektedir. Biz Ravilla olarak ahşap masa sisteminde alyanlı civata sistemi kullandığımız için masalarınızın ayak montajını 5 dakika gibi kısa bir sürede ve çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Masaların montajı için alyan anahtarıyla birlikte masalar civata delikleri hazır olarak size gönderilmektedir.

Ömür boyu ve gerçekten zevkle kullanacağınız bir masa almak için gönül rahatlığıyla bizleri tercih edebilirsiniz.

Saygılarımızla
Ravilla Doğal Ahşap Mobilya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir