Blog

Dünyada en çok hangi ağaçlardan yapılan masalar tercih edilir?

Evimizin olmazsa olmazı masalar, farklı ağaç türlerinden üretiliyor. Peki, dünyada en çok hangi ağaçlardan yapılan masalar tercih ediliyor?

Ceviz Masa

Ceviz ağacından yapılan masalar dayanıklı ve sert yüzeye sahip oldukları için daha az zedelenirler. Ayrıca ceviz ağacı sert ağaç grubuna girdiği için gözenek yapıları daha küçüktür. Hem gözenek yapılarının küçük olması hem de lif yapılardaki özellik sayesinde fırında iyi kurutulduklarında iklim şartlarından dolayı havada oluşan nem miktarı değişikliklerinden daha az etkilenirler. Bu durumda ceviz ağaçlarından yapılan mobilyalarda çok fazla çatlama ve yamulma olmaz. Fakat ceviz ağacının dünyada en sevilen ve en çok tercih edilen masalardan olmasının önemli sebeplerinden biri de müthiş bir karakteristik güzelliğe ve mobilyalarda en çok sevilen farklı koyuluklarda kahverengi tonlarına sahip olmasıdır. Ceviz ağaçları dünyada en güzel karakteristik özelliğe sahip ağaçlardan biridir. Ceviz ağacından yapılan iç mekan mobilyaları dünyanın hem en dayanıklı hemde en güzel mobilyalarından biridir.

Meşe Masa

Meşe Masa, meşe ağacının dünyanın bir çok yerinde bol olarak bulunması, dayanıklı ve güzel desenlere sahip olması nedeniyle masa yapımında dünyada en çok tercih edilen ağaçlardan biridir. Fakat fırında kurutulmasının çok zor olması ve uzun sürmesi, kolayca çatlaması, yamulması ve açık renkli olması nedeniyle ceviz ağacı kadar değerli olmayan ve daha ekonomik olan bir ağaç türüdür. Meşe masalar Avrupa ve Amerika’da daha çok ucuz masa olarak tercih edilirler.

Teak(Tik) Masa

Teak ağacı daha çok Güney Asya ve Güney Amerika bölgelerinde yetişmektedir. Fakat Güney Amerika bölgesindeki teak ağaçları daha çok plantasyon olduğu için Güney Asya teak ağacına göre biraz daha kalitesi düşüktür. Buna rağmen teak ağacı dünyanın en pahalı, en kullanışlı ve en dayanıklı ağaçlarından biridir. Teak ağacı hem lif yapısından hem de yağlı olmasından dolayı dış mekanda suya, güneşe ve neme karşı müthiş dayanıklı bir ağaçtır. Bu nedenle teak ağacı dış mekan mobilyalarında dünyanın tercih ettiği bir numaralı ağaçtır. Bu yüzden dünyanın en kaliteli dış mekan masaları ve mobilyaları hiç şüphesiz ki teak ağacından yapılmaktadır. Fakat hem çok pahalı olması hem de desenlerinin (harelerinin) ve estetik görünüşünün ceviz ve meşe ağacı kadar güzel olmamasından dolayı iç mekan mobilyalarında ceviz ve meşe mobilyaları kadar çok tercih edilmez.

Çam Masa

Çam ağacı dünyanın bir çok bölgesine kolayca bulunabildiği ve ekonomik olduğu için masa yapımında en çok kullanılan ağaçlardandır. Çam masalar dünyanın en ucuz ve estetik görünüşü en az olan ağaç masalarıdır. Ayrıca bazı çam türleri hariç çoğu çam ağaçlarında reçine olduğu için bu reçineler masanın yüzeyine çıktığında elbiselerimizi kirletecektir. Çam reçine lekesinin elbiselerimizi kirletmesi ve elbiselerden kolay kolay çıkmaması çok büyük bir sıkıntı oluşturur. Ayrıca kafe ve restaurant gibi mekanlarda müşterilerin çok öfkelenmesine bile yol açabilir. Çam masaların üzerine her ne kadar kalın vernik atılırsa atılsın reçineler masanın yüzeyine çıkacaktır. Ayrıca çam ağacı yumuşak olduğu için çam masalar daha kolay zedelenir. Çam masalar bizim tavsiye etmediğimiz çok ekonomik, kullanım ve estetik değeri en düşük olan masalardan biridir.

İroko Masa

İroko ağacı Afrika yöresinde yetişen sert yapısı olan bir ağaç türüdür. İroko ağacının kendi içerisinde de türleri vardır. En değerli ve kaliteli olan iroko türü Golden İrokodur. İroko teak ağacından sonra dış mekan mobilyalarında en çok kullanılan ağaç türüdür. Suya çok dayanıklı olan koyu renkli bir ağaçtır. İroko ağacı Afrika ormanlarında aşırı ve plansız bir şekilde kesildiği için ve genelde sertifikasız kesildiği için Avrupalılar tarafından pek tercih edilmeyen bir ağaç türüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir