Blog

İç veya Dış Mekan İçin Sandalye Seçimi Nasıl Yapılır?

İç mekan ve dış mekan sandalye seçimi, hem estetik hem de fonksiyonel açıdan önem taşır. İyi bir sandalye, iç mekanlarınızı tamamlayan bir tarz ve konfor sağlarken, dış mekanlarda ise dayanıklılığı ve doğal güzellikleriyle öne çıkar. Bu yazıda, hem iç mekan hem de dış mekan sandalye seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli faktörlere odaklanacağız.

İç Mekan Sandalye Seçimi

İç mekanlarda sandalye seçimi, hem estetik hem de işlevsel açıdan önemlidir. İyi bir sandalye seçmek, oturma alanınızın rahatlığını ve tarzını belirlerken aynı zamanda iç mekan dekorasyonunuzu da etkiler. Ayrıca masanızın yüksekliği ve uzunluğuna uygun olacak şekilde sandalye ölçülerine dikkat etmeniz de çok önemlidir. Doğru sandalye seçiminde 4 kritik konu vardır. Bunlar sandalyenin sağlamlığı, konforu, estetik tasarımı ve ölçüleridir. Ayrıca sandalye ağacı ve kumaşı seçimi de çok önemlidir.

İç mekanlar için sandalye kumaşı ve ağacı seçiminde dikkat etmeniz gereken temel faktörlere odaklanacağız.

 • Sandalye Kumaşı Seçimi: Estetik ve Dayanıklılık Dengesi : İç mekanlar için sandalye kumaşı seçerken, estetik ve dayanıklılık arasında bir denge kurmalısınız. Ağacın türü, rengi, dokusu, kumaşın rengi ve dokusu, iç mekan dekorasyonunuzla uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda leke direnci ve kolay temizlenebilirlik gibi pratik faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Pamuk, keten ve mikrofiber gibi dayanıklı ve şık seçenekler genellikle tercih edilir.
 • Ahşap Türü ve Renk Seçimi: Doğal Bir Dokunuş : Sandalyenin ağaç malzemesi, iç mekanın genel atmosferini büyük ölçüde etkiler. Ahşap seçiminde sandalye ahşabıyla masanızın ahşabının aynı olması veya uyumlu olması gerekir. Ahşap, sıcaklık ve doğallık hissi katar. Meşe, kayın,ceviz gibi ahşap türleri arasında seçim yaparken odanın renk paleti ve diğer mobilyalarla uyumlu olmasına dikkat edin. Aynı zamanda açık veya koyu renk ahşap arasındaki farkları göz önünde bulundurun.
 • Konfor Önceliği: Oturma Pozisyonu ve Yastıklar : Sandalyenin konforu, uzun süreli oturma için kritik bir faktördür. İyi bir sandalye, vücut yapısına uygun ergonomik bir tasarıma sahip olmalıdır.

Sandalye Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Sandalyenin boyutları: İç mekanın ölçüleriyle ve masanızın ölçüleriyle uyumlu olmalıdır.
 • Malzeme kalitesi: Kaliteli kumaş ve ahşap tercih edilmelidir. Masanızın veya koltuklarınızın ahşabı ile aynı olmalıdır ve renk uyumu olmalıdır. Seçeceğiniz sandalye kolay ve rahat kullanılabilmeli çok ağır olmamalıdır.
 • Stil ve dekorasyon: İç mekanın tarzına uygun bir sandalye seçilmelidir.
 • Montaj ve bakım: Kolay montaj ve bakım gerektiren bir model seçmek pratik olacaktır. Vernik yerine ahşap yağı kullanılan sandalyelerin tamiratı veya bakımı çok daha kolay olmaktadır.

Sandalye kumaşı ve ağacı seçimi, iç mekanınızın görünümünü ve kullanışlılığını büyük ölçüde etkiler. Estetik ve fonksiyonu dengeli bir şekilde göz önünde bulundurarak, iç mekanınıza uygun mükemmel bir sandalye bulabilirsiniz.

Dış Mekan Sandalye Seçimi

Dış mekanda ahşap, metal, rattan ve plastik sandalye seçimi yapılabilir. Dış mekan için en uzun ömürlü sandalyeler Ahşap ve metal (özellikle alüminyum) sandalyelerdir. Alüminyum sandalyeler, kaliteli statik boya yapıldığında uzun yıllar dayanır ve bakım istemez. Ahşap sandalyeler ise dış mekanda her yıl veya bir kaç yılda bir sizin kullanım kalitenize bağlı olarak bakım ister. Fakat ahşap sandalyeler her bakım yapıldığında yeni alınmış gibi güzel ve kullanışlı olurlar. Ayrıca ahşap sandalyenin verdiği estetik güzelliği, sıcaklığı, doğallığı, orijinalliği, zenginliği diğer malzemeden yapılan sandalyeler veremez. Dış mekan ahşap sandalyelerin yüzeyinde vernik veya boya yerine dış mekana özel UV özelliği olan güneşe ve dış mekan iklim koşullarına dayanıklı olan dış mekan ahşap yağları kullanılmalıdır.

Dış Mekanda En Dayanıklı Ahşap Sandalyeler:

 • Teak
 • İroko
 • Akasya
 • Kestane ağacından yapılan sandalyelerdir.

Dış mekan sandalye seçimi yapılırken ahşap ve kumaş seçimi çok önemli ve kritik bir konudur.

 • Dış mekanda kullanılacak sandalyeler mutlaka dış mekanda dayanıklı olan ağaçlardan yapılmalıdırlar. Teak, iroko, akasya ve kestane gibi ağaçlar dış makena dayanıklı ağaçlardır.
 • Dış mekan sandalye kumaşı seçimi çok önemlidir. Sıradan kumaşlar dış mekan sandalyelerinde kullanılamazlar çünkü ömürleri bir mevsimden bile kısa olabilir.
 • Dış mekanda sıradan kumaşlar çok çabuk solabilir veya çürüyebilir.
 • Dış mekanda güneş ışınlarına ve suya dayanıklı kumaşlar kullanılmalıdır.
 • Dış mekan kumaşı seçerken renk seçimi de çok önemlidir. Canlı veya koyu renkli kumaşlar güneşte çabuk solarlar. Bu yüzden daha mat ve açık renklerin tercih edilmesi daha doğru olur.
 • Ayrıca dış mekan sandalyelerinde kumaş döşeme yerine minder tercihi daha doğru bir seçim olacaktır. Minderler maliyet olarak hem çok daha düşük hem de eskidiklerinde kolayca değiştirilebilir.

Sizlere, özel tasarımlı, el yapımı, sağlam, lüks ve modern sandalyelerimizle istediğiniz konforu ve tasarımı sunabiliriz. Kaliteli ve konforlu bir sandalye almak istiyorsanız hemen bizi arayabilirsiniz.

Saygılarımızla
Ravilla Masa Sandalye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir